Dolny Śląsk na weekend: Atrakcje na weekend na dolnym Śląsku
Weekend na Dolnym Śląsku to świetne rozwiązanie dla każdego, kto szuka wyjątkowego miejsca na wypoczynek aktywny i bierny. Miejsce to urzeka niezwykłymi krajobrazami, bogactwem kulturowym, różnorodnymi tradycjami kulinarnymi. Mnogość atrakcji dolnośląskich zachęca do składania regularnych wizyt. Każda pora roku jest dobra do tego, aby odkrywać ciekawe zakątki. Pora zastanowić się, co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku, aby jak najlepiej wykorzystać czas spędzony w tym wyjątkowym regionie.
Dlaczego warto wybrać Dolny Śląsk na weekend?
W przypadku Dolnego Śląska można liczyć na bogactwo zabytków w postaci zamków, parków, kościołów. Wiele z nich znajduje się na liście UNESCO. Jest to świetna destynacja dla całej rodziny. Atrakcje dla dzieci Dolny Śląsk ma do zaoferowania bardzo różnorodne. Można liczyć na niezwykłe doznania kulinarne. Tradycyjne dania regionalne charakteryzują się unikalnym smakiem. Baza gastronomiczna jest bardzo bogata, to samo można powiedzieć o bazie noclegowej. Ogromną atrakcją regionu Dolnego Śląska są góry. Karkonosze i Góry Stołowe idealnie nadają się do pieszych wędrówek.
Krótki przegląd atrakcji regionu
Dolny Śląsk kojarzy się głównie z Wrocławiem, ale jest wiele innych miejsc wartych odwiedzenia. Wałbrzych będzie świetnym pomysłem na weekendowy wyjazd. Jest to miejsce blisko gór, które cały czas się rozwija. Można liczyć na bogactwo historyczne i kulinarne. Do atrakcji Wałbrzycha zalicza się zamek, rynek, starą palmiarnię w postaci Centrum Kultury i Sztuki, muzeum porcelany. W miejscowości Kłodzko największymi atrakcjami są: most gotycki na młynówce, stare miasto, kłodzki ratusz, twierdza kłodzko, podziemna trasa turystyczna, muzeum ziemi kłodzkiej. Region Dolnego Śląska obfituje w skarby dziedzictwa kulturowego i naturalnego.
Atrakcje Dolnego Śląska
Wrocław – serce Dolnego Śląska
Zwiedzanie Dolnego Śląska warto zacząć od jego serca, czyli od Wrocławia. Uznawany jest za jedno z najpiękniejszych polskich miast. Wszystkie największe atrakcje znajdują się blisko siebie, są na wyciągnięcie ręki. Jest to świetna baza wypadowa do zwiedzania całego regionu Dolnego Śląska. Najlepiej będzie rozpocząć od rynku we Wrocławiu. Znajdują się na nim kolorowe kamienice. Nie brakuje restauracji, miejsc zapewniających rozrywkę. Stary Ratusz to najstarszy i najwyższy tego typu obiekt w Polsce.
Ostrów Tumski stanowi bardzo chętnie odwiedzaną część Wrocławia. Obfituje w zabytki, przede wszystkim sakralne typu Archikatedra Świętego Jana Chrzciciela, Kościół Świętego Idziego, kolegiata Świętego Krzyża, muzeum archidiecezjalne. Atrakcją jest także Hala Stulecia, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Organizowane są w niej koncerty, wystawy, targi, różnego typu wydarzenia sportowe.
Karkonosze – góry pełne legend
Szlaki turystyczne Dolny Śląsk mają różny stopień trudności, dzięki czemu można dopasować go do swoich aktualnych możliwości. Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy, pasma Sudetów i Republiki Czeskiej. Tworzy Koronę Gór Polski. Można dotrzeć na nią najtrudniejszym szlakiem czarnym z Karpacza przez Biały Jar. Czerwony szlak zaczyna się pod skocznią Orlik i biegnie przez dolinę Łomniczki. Można liczyć na przepiękne widoki. Do łatwiejszych zalicza się szlak zielony i żółty od strony czeskiej.
Karpacz również ma wiele atrakcji do zaoferowania. Zalicza się do nich świątynie Wang, wodospad dziki, zaporę retencyjną na Łomnicy, Pielgrzymy, Słonecznik, zamek Henryka, pałac w Wojanowie, wodospad podgórnej. Szklarska Poręba to idealna opcja dla miłośników aktywnego wypoczynku. Miejsce to słynie z najpiękniejszy widoków w całych Sudetach. Złoty widok i Chybotek w postaci kilkutonowego głazu granitowego stanowią największe atrakcje, podobnie jak wodospad Szklarki i Kamieńczyka. Podczas wędrówek po Karkonoszach warto dotrzeć do śnieżnych kotłów, schroniska Wysoki Kamień, zamku Chojnik, huty Julia, muzeum minerałów.
Zamki i pałace Dolnego Śląska
Zamki i pałace to bardzo dobrze znane atrakcje Dolnego Śląska. Warto odwiedzić pałac Książąt Oleśnickich. Jest bardzo cennym zabytkiem architektonicznym, najlepiej zachowanym zamkiem na Dolnym Śląsku. Chojnik to bardzo majestatyczna twierdza. Znajduje się w sercu narodowego parku. Warto wspiąć się na zamkową wieżę, aby móc zobaczyć piękną panoramę, która rozciąga się na niemalże całe Sudety. Na terenie starej warowni organizowane są nawet turnieje rycerskie. Zamek Książ to największy zamek na Dolnym Śląsku. Znajduje się na urwisku skalnym, w otoczeniu gęstego lasu. Jego wnętrza są urządzone w różnych stylach architektonicznych. Przez wiele lat stanowił perłę Śląska.
Noclegi Dolny Śląsk
Wycieczka Dolny Śląsk wymaga dobrej organizacji. Trzeba zawczasu zarezerwować miejsce noclegowe w dogodnym dla siebie miejscu. Do dyspozycji są hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne. Jeśli ktoś chce zatrzymać się w odrestaurowanym folwarku pośród zieleni, to warto wybrać Dworzysko. Jest to bardzo klimatyczny hotel w miejscowości Szczawno-Zdrój. Z kolei miłośnikom nowoczesnych rozwiązań można polecić Mercure hotel w Szklarskiej Porębie, blisko kompleksu narciarskiego Ski Arena Szrenica. Do dyspozycji jest strefa SPA&Wellness sprzyjająca wypoczynkowi. Z atrakcji wymienić można ogrzewany basen z widokiem na naturę, trzy rodzaje saun, kącik dla dzieci z zabawkami.
Niezwykłym miejscem jest także pałac Brunów, który pełni funkcję hotelu z basenem, sauną, jacuzzi. Ma bogatą ofertę masaży i zabiegów pielęgnacyjnych. Godnym polecenia miejscem noclegowym jest także pałac Kamieniec, czyli kameralny dom gościnny. Ze stylowych pensjonatów wybór często pada na Wilda Pepita i Villa Titina, które otaczają rozległe ogrody. Warto rozważyć również pobyt w miejscach takich jak Folwark Wrzosówka, Willa Klara, Alpejski Dwór.
Agroturystyka na Dolnym Śląsku rozwija się bardzo dynamicznie. Jest to świetna alternatywa dla hoteli, z dala od zgiełku miasta. Można liczyć na piękne widoki, błogą ciszę i spokój. Ciekawym rozwiązaniem będzie apartament pływający Houseboat, zbudowany na łódce. Można popłynąć wzdłuż rzeki Odry i poczuć bliskość natury. Dla zakochanych świetnym rozwiązaniem będzie Sielankownia na granicy czeskiej. Idealna opcja dla miłośników narciarstwa. Kolejną propozycją jest Osada Krasne nieopodal Karpacza. Można poczuć wiejski klimat, dlatego warto zatrzymać się w tym miejscu całą rodziną z dziećmi. Jeżeli ktoś podróżuje z czworonogami, to najlepiej zatrzymać się w gospodarstwie agroturystycznym Hereczówka.
Gastronomia
W przypadku Dolnego Śląska można liczyć na dużą różnorodność gastronomiczną. Tradycje kulinarne przenikają się z najnowszymi trendami w gastronomii. Warto skosztować lokalnych potraw i autorskich dań powstałych na bazie regionalnych produktów. Z tradycyjnych dań dolnośląskich wymienia się kluski, zrazy i modrą kapustę. Jest to często serwowany zestaw, który świetnie oddaje smaki regionu. Kluski ziemniaczane mają dziurkę, w której pozostaje zawiesisty sos. Z kolei do przygotowania zrazów sięga się po musztardę, cebulę, ogórka kiszonego i boczek. Kapusta czerwona jako dodatek jest serwowana na słodko-kwaśno z jabłkiem i boczkiem.
Kolejna propozycją będą pierogi ruskie. Tradycyjne nadzienie przygotowuje się z ziemniaków i twarogu oraz wędzonego boczku. Całość zostaje okraszona cebulką i skwarkami. Każdy Ślązak doskonale zna śląskie niebo, czyli potrawę przygotowaną z mięsa wieprzowego i sosu owocowego. Wszystko podaje się z kluskami na parze lub ziemniaczanymi. Z popularnym potraw kuchni dolnośląskiej warto wymienić czarne gołąbki krużewnickie z kaszą gryczaną oraz żurek śląski, bigos wrocławski, karpia milickiego faszerowanego, karminadle (kotlety mielone), ciasto drożdżowe z cynamonową kruszonką.
Godne polecenia kawiarnie i restauracje Dolny Śląsk
Jeśli ktoś chce spróbować tradycyjnych potraw, to warto odwiedzić restauracje należące do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska. Polecić można przede wszystkim Karczmę Młyńską, która mieści się w hotelu Tumskim. Regionalne dania serwują także restauracje w hotelu HP Park Plaza i w Art Hotelu. Dania regionu dolnośląskiego powstają również w lokalach gastronomicznych Zielona, w Galicji oraz w Tradycji. Świetnym rozwiązaniem będzie też Szlak Kulinarny Śląskie Smaki, na który składa się aż kilkadziesiąt restauracji przygotowujących dania zgodnie z tradycyjnymi recepturami.
Podsumowanie
Region Dolnego Śląska idealnie nadaje się na wycieczki dłuższe i krótsze. Mnogość i różnorodność atrakcji sprawia, że weekend jest stanowczo za krótki, aby je wszystkie zobaczyć. Warto wobec tego odwiedzić to niezwykłe miejsce wielokrotnie. Za każdym razem można odkrywać wiele ciekawych zakątków i zachwycać się dolnym Śląskim na nowo.
Dolny Śląsk na weekend – gdzie na długi weekend?
Gdzie na weekend dolny śląsk z dzieckiem?
Gdzie na romantyczny weekend dolny śląsk?
- Zasady bezpieczeństwa na stoku – jak cieszyć się nartami bez stresu - 7 października 2024
- Domki nad morzem w Pobierowie i okolicach – gotowy pomysł na Twoje kolejne wakacje - 2 października 2024
- Komfortowy pokój w Kościelisku, czyli gotowy pomysł na urlop pod Tatrami - 2 października 2024