Weekend w Giżycku Stolicy Mazur. Co warto zobaczyć i sprawdzić?

weekend w giżycku

Masz zamiary spędzić weekend w Giżycku? Zapoznaj się z poniższymi informacjami: Bez jego centralnej pozycji na Mazurach, Giżycko prawdopodobnie byłoby jedynie przeciętną, niewielką miejscowością. Jednakże jego położenie w sercu Krainy Tysiąca Jezior przekształciło je w nieformalną metropolię żeglarzy. Rocznie, przyciąga hordy wędrowców zarówno z Polski, jak i z całego globu. Niemniej, Giżycko oferuje atrakcje dla każdego – nie tylko dla entuzjastów wodnych rozrywek. Weekend w tym mieście to wyśmienita okazja do eksploracji jego fascynujących zakątków!

Najciekawsze atrakcje Giżycka – od czego zacząć?

Giżycko zawsze przyciąga gości. Leży między jeziorem Niegocin a jeziorami Kisajno. To świetne miejsce dla osób lubiących żeglować po mazurskich jeziorach. Możesz się zakochać w tej okolicy! Można tu jeździć na rowerze, chodzić na spacery, oglądać piękne budynki, kulturę i sztukę. Naturę tutaj wszyscy zazdroszczą.

Zwiedzanie Giżycka najlepiej zacząć od Fortecy Boyen, wieży ciśnień, mola, pięknej plaży i punktu widokowego na Wzgórzu Świętego Brunona. To tylko kilka z wielu miejsc, które warto zobaczyć. Dobrze jest zacząć od łatwiejszych i krótszych tras. Następnego dnia, po wypoczynku, można ruszyć dalej z nową siłą.

Giżycko na weekend – dobry plan to podstawa

Staranne przygotowanie się do relaksującego odpoczynku na Mazurach jest kluczowe. Kiedy rozważasz weekendowy wypad do Giżycka, dokładnie zastanów się, co chcesz tam robić. Miasto otoczone jest przez mnóstwo intrygujących miejsc, jednak niemożliwe jest zwiedzenie ich wszystkich za jednym razem.

Nie martw się, jeśli nie zobaczysz wszystkiego podczas pierwszej wizyty. To fantastyczna okazja, by kiedyś wrócić i lepiej poznać okolicę. Planując, co robić w nadchodzący weekend, wybierz miejsca, które są dla Ciebie i Twoich bliskich najważniejsze.

Kiedy najlepiej odwiedzić Giżycko?

Mazury i Giżycko są bardzo lubiane latem. To nie jest zaskakujące. Wtedy żeglarze z całej Polski przyjeżdżają tutaj, żeby żeglować. Jeśli odwiedzisz Giżycko latem, poczujesz wyjątkową, wakacyjną atmosferę. Ale trzeba będzie znaleźć miejsce do spania i poradzić sobie z dużą ilością ludzi w restauracjach.

Dla tych, co wolą spokojniejszy czas w Giżycku, warto pomyśleć o przyjeździe wiosną lub na początku jesieni. Ten czas ma ładną pogodę i mniej turystów. Dzięki temu można na spokojnie cieszyć się miejscowymi atrakcjami bez tłumów.

Nocleg w Giżycku – co warto wybrać?

Z infrastrukturą noclegową w Giżycku nie będzie na szczęście żadnych problemów. Nieważne, czy marzy nam się Giżycko na weekend, czy planujemy spędzić tam cały wakacyjny urlop – z łatwością znajdziemy dla siebie nocleg zgodny z oczekiwaniami. W Giżycku można zatrzymać się w apartamencie, domku, hotelu, a także w prywatnej kwaterze.

W zależności od typu noclegu i jego klasy, odmienna będzie także jego cena. Średni koszt takiego noclegu za dobę wynosi około 200 złotych, warto jednak pamiętać, że w przypadku wyboru pokoju w prywatnej kwaterze cena może okazać się sporo niższa (nawet 35 zł). Na cenę noclegu w Giżycku wpływa zarówno pora roku (latem są one na ogół droższe), jak i dzień tygodnia (nocleg w weekend w Giżycku może kosztować nieco więcej).

Zwiedzanie Mazur z Giżycka – co zobaczyć w weekend w Giżycku?

Wyjazd na weekend w Giżycku można zorganizować na wiele różnych sposobów, wśród których każdy stworzy nam okazję na zdobycie nieco innych doświadczeń. Zamiast eksploracji samego miasta możemy też postawić na nieco dokładniejsze poznanie okolicznych miejscowości i otaczającej ich przyrody.

Do wyprawy po Mazurach nikogo chyba nie trzeba przekonywać! Ale powiedzmy, że chcemy jak najlepiej wykorzystać w tym celu weekend w Giżycku. Co warto zobaczyć? I jak to zrobić, by nie stracić czasu? Z pomocą przyjdzie nam rejs statkiem z Portu Giżycko. Możemy popłynąć z Giżycka do Węgorzewa, by zwiedzić tamtejszy Park Etnograficzny, do Mikołajek, wokół przepięknej Grajewskiej Kępy i w wiele innych miejsc. Szczegółowe informacje o rozkładzie rejsów można znaleźć na stronie Żeglugi Mazurskiej.

Rejsy to nie jedyny sposób, by zobaczyć nieco więcej Mazur z Giżycka. Możemy także zdecydować się na wycieczkę objazdową po okolicznych miejscowościach, dzięki której zobaczymy takie perełki, jak zamek w Kętrzynie, złowrogi Wilczy Szaniec, Rezerwat Przyrody Jezioro Łuknajno lub ceglaną architekturę miasta Reszel.

Co warto zobaczyć podczas weekendu w Giżycku?

Gdy tylko przyjedziesz do Giżycka, warto od razu pójść na spacer po molo w Niegocinie albo przejść się obok Kanału Łuczańskiego. Podczas spaceru możesz podziwiać niezwykły Most Obrotowy. To unikalny zabytek związany z wodą.

Jeśli lubisz być aktywny na świeżym powietrzu, na pewno spodoba ci się Park Linowy. Jest on przygotowany zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W Giżycku każdy znajdzie coś dla siebie. Dlatego warto przyjechać tu na weekend z rodziną.

W Giżycku są też niezwykłe zabytki, jak słynna wieża ciśnień czy Twierdza Boyen z XIX wieku. Można tu zobaczyć piękne kościoły i stare kamienice. Dla miłośników natury są nie tylko jeziora, ale też Las Miejski pod Giżyckiem. W lesie są grzyby, zwierzęta i piękne widoki.

Twierdza Boyen i inne atrakcje

Zwiedzanie twierdzy Boyen to doświadczenie, które dla wielu amatorów historii staje się esencją pobytu w Giżycku. Ten obiekt militarny zbudowany w połowie XIX wieku na rozkaz Fryderyka Wilhelma IV miał z założenia stanowić główny punkt strategiczny na tym terenie. Twierdza Boyen rozciąga się na sporym terenie, a z lotu ptaka widać wyraźnie, że zbudowana została na planie siedmioramiennej gwiazdy. Zdecydowanie warto ją zobaczyć – drugiego takiego obiektu nie ma na całych Mazurach.

Most obrotowy

Po drodze do twierdzy natrafiamy także na słynny Most Obrotowy. Będąc w Giżycku, koniecznie trzeba go przekroczyć choć raz, podziwiając przy tym XIX-wieczną myśl inżynieryjną, która go stworzyła. Prócz wspomnianych wyżej zabytków na pewno warto też zobaczyć skrzydło zamku krzyżackiego z XIV wieku, do którego dobudowano współczesny hotel. A może pobyt w hotelu, którego część pamięta jeszcze mroki Średniowiecza?

Średniowieczny zamek krzyżacki w Giżycku (Hotel St. Bruno)

To kolejne ciekawe miejsce które warto zobaczyć w Giżycku. Historia zamku w Giżycku zaczyna się prawdopodobnie około 1285 roku, kiedy to Zakon Krzyżacki zbudował go na fundamentach pogańskich obronnych. Zamek, noszący nazwę Lotzen, został jednak wzniesiony oficjalnie w 1340 roku. Służył jako baza dla rycerza Henryka Belera podczas walk z Litwinami.

Zamek gotycki, najstarszy zabytek Giżycka, przeszedł renowację w stylu późnego renesansu w latach 1560 i 1614. Po sekularyzacji Prus w XVI wieku, zamek stał się rezydencją myśliwską. W 1807 roku, stanowił główną kwaterę gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.

W latach 2009-2011 zamek został odrestaurowany i rozbudowany, stając się obecnie luksusowym hotelem. Hotel oferuje swoim gościom przestronne apartamenty, basen, strefę SPA i restaurację. Obiekt może pomieścić 170 osób w pokojach o wysokim standardzie.

Wieża ciśnień

Wieża ciśnień w Giżycku jest jednym z najważniejszych zabytków tej urokliwej miejscowości. Zlokalizowana w centrum miasta, ta piękna konstrukcja z czerwonej cegły jest nie tylko obiektem historycznym, ale także ikoną krajobrazu Giżycka.

Wieża ciśnień została wybudowana pod koniec XIX wieku i pełniła funkcję dostarczania wody pitnej mieszkańcom miasta. Zaprojektowana w stylu neogotyckim, wznosi się na wysokość około 37 metrów, co czyni ją imponującym punktem widokowym.

Wieża ciśnień w Giżycku jest doskonałym miejscem, aby podziwiać panoramę Giżycka i jego okolic. Ze szczytu wieży rozciąga się przepiękny widok na jezioro Niegocin oraz pobliskie lasy i pagórki. Warto wspiąć się na jej szczyt i zrobić kilka zdjęć, aby zachować piękno tego miejsca na pamiątkę.

Obecnie wieża ciśnień w Giżycku jest udostępniona dla turystów i pełni funkcję punktu widokowego. Można tutaj zrelaksować się na tarasie obserwacyjnym, delektując się niezwykłą panoramą miasta i okolicy. Często odbywają się również różnego rodzaju imprezy kulturalne i artystyczne na terenie wieży

Ekomarina

Ekomarina w Giżycku, bez wątpienia, odgrywa kluczową rolę na żeglarskim szlaku wielkich jezior mazurskich. Na brzegu malowniczego jeziora Niegocin, oferuje znakomite możliwości dla miłośników wszelakich sportów wodnych.

Udogodnienia? Marina posiada ich w bród! Są tutaj nowoczesne pomosty wyposażone w dostęp do prądu oraz wody, a dodatkowo zapewniają bezpłatne Wi-Fi. Sanitariaty, prysznice, a nawet pralnia – wszystko, co niezbędne dla komfortu żeglarzy, znajduje się w zasięgu ręki.

Za to przystań, pomieścić może ponad stu kilkadziesiąt jednostek. A ta głębokość wody! Na całym terenie portu, dosłownie każdemu jachtowi czy rodzaju łódki – nawet tym największym – umożliwia bezproblemowe cumowanie.

Plaża miejska nad jeziorem Negocin

Miejska plaża w Giżycku to niewątpliwie wyjątkowe miejsce, które stanowi prawdziwy raj dla miłośników relaksu nad wodą i doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi. Jej malownicza lokalizacja, usytuowana na brzegu jeziora Niegocin, zapewnia niezwykłe doświadczenie. Oferuje ona szeroki, piaszczysty brzeg, który jest znakomicie utrzymany, oraz krystalicznie czyste i ciepłe wody jeziora.

To miejsce jest nie tylko idealne do wylegiwania się na słońcu i kąpieli, ale także oferuje liczne atrakcje dla odwiedzających i fanów sportów wodnych. Można skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego i spróbować swoich sił na desce do windsurfingu lub kajaku. Na plaży znajdują się również boiska do gry w siatkówkę plażową, które są doskonałym miejscem do rywalizacji i zabawy z przyjaciółmi.

Kanał Łuczański i kanał Giżycki

Kanał Łuczański i kanał Giżycki są dwoma malowniczymi szlakami wodnymi, które przepływają przez Giżycko. Stanowią one ważny element krajobrazu tego pięknego miasta i oferują niezapomniane doświadczenia dla miłośników żeglugi i rekreacji na wodzie.

Kanał Łuczański jest sztucznym kanałem o długości około 3,5 kilometra, łączącym jezioro Łuczańskie z jeziorem Kisajno. Jest to popularny szlak żeglowny, który umożliwia podróżowanie łodzią z jednego jeziora do drugiego, oferując piękne widoki na okoliczne lasy i przyrodę. Kanał Łuczański jest również idealnym miejscem do wędkowania i obserwacji ptaków, ponieważ stanowi siedlisko wielu gatunków zwierząt.

Kanał Giżycki jest kolejnym ważnym szlakiem wodnym w Giżycku. Jest on częścią Wielkiej Pętli Mazurskiej, popularnej trasy turystycznej dla żeglarzy. Kanał Giżycki łączy jeziora Niegocin i Tajty, tworząc dogodne połączenie pomiędzy tymi dwoma akwenami. Podczas żeglugi po tym kanale można podziwiać przepiękne krajobrazy, w tym zamek w Giżycku oraz zielone wysepki i plaże.

Jedzenie w Giżycku – lokalna kuchnia i jej sekrety

Przy planowaniu satysfakcjonującego wyjazdu weekendowego nie można pomijać także wyżywienia. Możemy zdecydować się na kuchnię w wybranym przez nas hotelu – praktycznie każdy ma na miejscu restaurację oferującą szeroki wybór dań. Ale warto choć raz wykroczyć poza te ramy i zjeść coś w jednej w wielu lokali gastronomicznych.

Gdy planujesz romantyczny weekend w Giżycku warto postawić na wysokiej klasy lokalną kuchnię i jej specjały, wybierając spośród nich te potrawy, które wzbudzają w nas największą ciekawość. Na uznanie turystów zasłużyło sobie już wiele tutejszych restauracji, w tym Grota przy Kanale Łuczańskim, Tawerna Marina, PodKładka Resto Bar, a także Rybaczówka.

Podsumowanie: Weekend w Giżycku – zdecydowanie warto!

O krótkim wyjeździe do Giżycka można powiedzieć jedno: to zdecydowanie za mało, aby dokładnie poznać to zachwycające miasto z jego architekturą, przyrodą i niespodziankami.

Giżycko na weekend to dopiero początek! Gwarantujemy, że spędzony tam czas zaowocuje relaksem, nowymi wrażeniami i pragnieniem, by powrócić do Giżycka na znacznie dłuższy pobyt.

Adam Drzewiec
Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Dodaj komentarz 0

Twój email nie będzie opublikowany. Required fields are marked *