Dokąd wybrać się na wyjazd weekendowy z nastolatkiem?

wyjazd weekendowy z nastolatkiem

 

W celu zacieśniania rodzinnych więzi warto od czasu do czasu zorganizować wyjazd weekendowy z nastolatkiem. Oczywiście istotne będzie to, aby mieć na uwadze preferencje swojego dziecka, szczególnie w doborze atrakcji. Nie mogą być one zbyt infantylne, bo nastolatkowie chcą być traktowani jako osoby dorosłe. Typowe dziecięce destynacje nie sprawdzą się, a wszyscy mają przecież się świetnie razem bawić. Najlepszym rozwiązaniem będzie aktywny wypoczynek, z nutką adrenaliny. Można wziąć udział w rozmaitych wydarzeniach, lokalnych warsztatach. Nauka poprzez zabawę sprawdza się idealnie, niezależnie od wieku. Będzie to zdecydowanie lepszy pomysł niż nudne zwiedzanie mało interesujących obiektów.

Jakie miejsca odwiedzić podczas weekendowego wyjazdu z nastolatkiem?

Energylandia

Rodzice bardzo często wpadają na pomysł na wyjazd weekendowy z nastolatkiem, ale potem pojawia się pytanie, gdzie konkretnie się razem wybrać. Młodzież ma swoje preferencje, zainteresowania i wymagania. Trzeba mieć to wszystko na uwadze, aby każdy świetnie się bawił we wspólnym gronie. Jeśli ktoś myśli, że Energylandia to opcja wyłącznie dla dzieci, to jest w dużym błędzie. Mnogość atrakcji sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Świetnie bawią się zarówno nastolatkowie, jak i osoby dorosłe. Będzie to wspaniała opcja dla całej rodziny. Można poczuć się we krwi adrenalinę podczas zjeżdżania rollercoasterem. Ogromna kolejka górska to oczywiście niejedyna atrakcja, można przejść ze strefy familijnej do ekstremalnej, czyli idealnej dla osób spragnionych niezapomnianych wrażeń.

Strefa ekstremalna została przeznaczona właśnie dla młodzieży i dorosłych. Pozwala wzbić się w powietrze i to z zawrotną prędkością. Na brak wrażeń nie można narzekać. Pobyt w krainie starożytnych Azteków i Majów skrywa mnóstwo nieprzeciętnych atrakcji. Wagony w rollercoasterze osiągają prędkość aż 80 km, a Space Booster Armagedon obraca się jeszcze szybciej. Jest też oczywiście wiele wodnych atrakcji, rozpędzone wagony uzyskują prędkość 110 km. Hyperion to najwyższy i najszybszy rollercoaster w całej Europie, więc warto. Rozpędza się on do ponad 140 km, czego nie doświadcza się przecież na co dzień. Wrażenia zostają wzmocnione poprzez mnóstwo zwrotów, efektów wodnych itd. Wszystko to czeka w miejscowości Zator.

Dokąd udać się na parę dni ze starszym dzieckiem?

Centrum Nauki Kopernik Warszawa

Wycieczki rodzinne mogą bawić i jednocześnie uczyć. Ogromną popularnością cieszy się Rodzinne Centrum Nauki Kopernik Warszawa. Nawet jeśli kogoś nudzą lekcje w szkole, to zachwyci go pobyt w tym niezwykłym miejscu. Już same eksperymenty z różnych dziedzin nauki robią ogromne wrażenie, ale to dopiero początek atrakcji. Jest mnóstwo stref do eksperymentowania, możliwe staje się także obcowanie ze sztuczną inteligencją. Powstał nawet pierwszy na świecie teatr robotyczny. Spektakl tworzą roboty humanoidalne, które potrafią mówić i wyrażać emocje. Na pokazach i wystawach się nie kończy, można brać udział w warsztatach. Kopernikowskie planetarium ma nowoczesne wyposażenie.

Świetną opcją jest zwiedzenie zamku Czocha, owianego tajemnicą, w jego podziemiach kryje się mnóstwo korytarzy prowadzących w nieznane miejsca. Mówi się nawet, że jest to najbardziej nawiedzone miejsce w całym kraju. Nastolatkowe zwykle lubią oglądać horrory, więc ich wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach. Do tego można jeszcze liczyć na świetnych przewodników, którzy budują napięcie. Przedstawiają historię zamku w niezwykły sposób. Miłośnicy Harry’ego Pottera będą zachwyceni. Mówi się, że Zamek Czocha to Polski Hogwart, odbywają się na jego terenie nawet zloty fanów czarodzieja, pokazy rzemiosła i broni itd. Marzeniem wielu nastolatków są kolonie i zimowiska w zamku Czocha. Można wziąć udział w warsztatach magii, przenieś się do świata przedstawionego na kartach książek i ekranach kin.

Godne polecenia miejsca na rodzinną wycieczkę z nastolatkiem

Wyjazd w góry z nastolatkiem

Świetnym opcją na weekend z nastolatkiem będzie pobyt w górach. Jest to idealne rozwiązanie zarówno latem, jak i zimą. Miłośnicy natury i historii będą zachwyceni. Piękna fauna i flora, liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe, zabytki architektoniczne i przemysłowe. Jako że w Polsce gór nie brakuje, to każdego roku można odwiedzić inne miejsce. Godne polecenia są Góry Sowie, w których znajduje się mnóstwo atrakcji. Wymienić można zamek Grodno, gotowy do zwiedzania przez cały rok. Twierdza Srebrna Góra również robi spore wrażenie. Zwiedzanie z przewodnikiem zajmuje nieco ponad 40 minut, ale wystarczy to do zobaczenia wielu zabytków militarnych. Nie można też nie wspomnieć o kompleksie podziemnych miast Riese, niestety tylko kilka z nich zostało udostępnionych dla zwiedzających. Warto też odwiedzić kopalnię węglową w Nowej Rudzie, można przy okazji poznać historię górnictwa, zobaczyć maszyny służące do wydobywania węgla. Jest to zdecydowanie ciekawsze niż uczenie się o tym w szkole. Wycieczka na Wielką Sowę również będzie świetnym przeżyciem. Wiele osób marzy o zdobyciu szczytu Korony Gór Polski.

W Polsce jest wiele parków narodowych, które idealnie sprawdzają się na weekendowy wyjazd z nastolatkiem. Można liczyć na szereg atrakcji, jedną z nich będzie przykładowo spływ kajakiem na rzece. Inną opcją będzie spływ pontonem dla całej rodziny. Stanowi to świetną zabawę i jednocześnie zapewnia sporą dawkę adrenaliny. Spływ Dunajcem to najlepszy sposób na podziwianie okolicy. Wszystko jest oczywiście zorganizowane, co przekłada się na bezpieczeństwo. Kolejną opcję do wyboru będzie szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Można wypocząć na pokładzie, podziwiając piękne krajobrazy. Szlak obfituje w zabytki historyczne i przyrodnicze. Mazurską faunę i florę podziwiają turyści przyjeżdżający z całego świata. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich robi ogromne wrażenie. Teren został ukształtowany przez lodowiec, przez co jest bardzo zróżnicowany. Kraina Tysiąca Jezior to wspaniała opcja na rodzinny wyjazd na weekend, chociaż warto poświęcić więcej czasu i odwiedzić to niezwykle urokliwe miejsce podczas przerwy wakacyjnej. Parę dni to stanowczo za mało.

Dodaj komentarz 0

Twój email nie będzie opublikowany. Required fields are marked *