Zielone wakacje – hotele w Karkonoszach z programami zrównoważonego rozwoju

Na co dzień starasz się prowadzić ekologiczny styl życia? Nie rezygnuj z niego nawet podczas wakacji! Szukając noclegu – niezależnie od tego, czy wybierasz hotel dla dzieci w górach, czy apartament na wyjazd ze swoją drugą połówką – zwróć uwagę, czy spełnia on warunki zrównoważonego rozwoju i ogranicza swój wpływ na środowisko. Jakiego hotelu w Karkonoszach szukać, by nie robić sobie urlopu od życia w zgodzie z naturą? Podpowiadamy!

Karkonosze – atrakcje dla miłośników kontaktu z naturą

Zanim przejdziemy do wyboru hotelu, sprawdźmy, jakie atrakcje czekają turystów, którzy zdecydują się spędzić urlop w Karkonoszach.

Turyści odwiedzający Karkonosze atrakcje mają na wyciągnięcie ręki. W górach nie brakuje szlaków o różnym poziomie trudności. Można więc pokusić się o zdobycie Śnieżki, Szrenicy czy Wielkiego Szyszaka.

Fanom rowerowych górskich wycieczek polecamy trasę Singletrack – Olbrzymy. Prowadzi ona przez Jelenią Górę, Piechowice i Podgórzyn. Urokliwe widoku oraz pętle dostosowane zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych kolarzy sprawiają, że jest to trasa szczególnie godna polecenia.

Interesującą opcją dla turystów, którzy lubią dowiedzieć się czegoś ciekawego o miejscu, które odwiedzają, są wycieczki z przewodnikiem. Niektóre hotele, w tym czterogwiazdkowy hotel Lake Hill, współpracują z lokalnymi przewodnikami – wystarczy zapytać w recepcji, by pracownik hotelu polecił kogoś zaufanego.

Amatorom historycznych atrakcji polecamy zwiedzanie ruin XIX-wiecznego zamku księcia Henryka, które znajdują się na wzgórzu Grodna, oraz zamku Chojnik umiejscowionego na skraju Piekielnej Doliny w pobliżu Jeleniej Góry.

Ekologiczny hotel – czyli jaki?

Nieodłącznym elementem planowania urlopu jest wybór odpowiedniego hotelu. Zależy Ci na tym, by miejsce, w którym się zatrzymasz, było prowadzone z poszanowaniem środowiska naturalnego? Szukaj hoteli czy pensjonatów, które korzystają z odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Na szczęście ekologia jest wyraźnym trendem, właściciele hoteli chętnie więc informują o swoich proekologicznym poczynaniach na stronach internetowych swoich ośrodków. Nie powinno być więc problemów z ustaleniem takich informacji.

Czytaj również  Ciekawe miejsca w Polsce - Miejsca które warto zobaczyć

Co jeszcze wyróżnia hotel, który stawia na zrównoważony rozwój? Często przy takich ośrodkach funkcjonuje ogród biodynamiczny, czyli taki prowadzony zgodnie z naturalnym rytmem, bez nadmiernej ingerencji człowieka. Gospodarze powinni zrezygnować ze sztucznych nawozów czy oprysków, kompostować resztki organiczne i prowadzić swój ogród zgodnie z kalendarzem księżycowym.

Jeśli poruszasz się samochodem elektrycznym i właśnie nim zamierzasz dotrzeć na miejsce noclegu, zorientuj się, czy hotel dysponuje stacją ładowania pojazdów elektrycznych.

Hotel dla dzieci w górach w stylu eko

Rodzinny urlop w Karkonoszach również może być ekologiczny. Wybierz hotel dla dzieci w górach, który dysponuje własnym placem zabaw oraz wewnętrzną salą zabaw. Dzięki temu nie ma szans, że dzieci będą narzekać na nudę, nawet jeśli akurat pogoda nie dopisze.

Rodzice niejadków szczególną uwagę zwracają na menu hotelowych restauracji. Polecamy wybierać miejsca, które wykorzystują lokalne produkty spożywczych i komponują swoje menu w oparciu o sezonowe owoce i warzywa. W takiej restauracji możesz mieć pewność, że Ty i Twoja rodzina zjecie świeży posiłek, ograniczając przy tym ślad węglowy, który powstaje w wyniku importu warzyw i owoców.

Hotel z basenem – Karkonosze poza sezonem

Kilkudniowy wypad w góry poza sezonem to świetny pomysł – zwłaszcza jeśli nie lubisz tłumu turystów na szlakach czy wokół atrakcji turystycznych. Planując wyjazd wiosną lub jesienią, zwróć uwagę, czy wybrany hotel zapewnia atrakcje, z których możesz korzystać wówczas, gdy pogoda nie pozwoli na korzystanie z uroków przyrody.

Doskonałą opcją będzie hotel z basenem Karkonosze. Wewnętrzny basen umożliwi aktywny wypoczynek, nawet jeśli warunki atmosferyczne uniemożliwią zdobywanie górskich szczytów czy pokonywanie tras rowerem. Dodatkowe atrakcje takie jak sauna, jacuzzi czy strefa SPA przemawiają na korzyść danego hotelu – zdecydowanie warto zainteresować się takim miejscem.

Czytaj również  Olecko - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Olecku oraz okolicy

Lake Hill – hotel, który stawia na zrównoważony rozwój

Hotelem, który spełnia warunki zrównoważonego rozwoju, jest Lake Hill. Hotel jest prowadzony w taki sposób, by ograniczyć jego wpływ na środowisko naturalne: wykorzystywane są tam odnawialne źródła energii, już wkrótce na dachu obiektu pojawią się panele fotowoltaiczne. Obsługa hotelu dużą wagę przykłada do segregacji odpadów. Ogród wokół obiektu prowadzony jest zgodnie z zasadami ogrodnictwa biodynamicznego, zaś właściciele samochodów elektrycznych mogą naładować swoje auta w dedykowanej stacji ładowania pojazdów.

Nie rezygnuj z ekologicznego stylu życia podczas urlopu. Wybierz hotel przyjazny naturze, który realizuje programy zrównoważonego rozwoju, by wspierać proekologiczne inicjatywy w branży turystycznej.

Adam Drzewiec
Co sądzisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
Dodaj komentarz 0

Twój email nie będzie opublikowany. Required fields are marked *