Wyjazd weekendowy z dzieckiem – Porady i ciekawe miejsca na wyprawy z dziećmi

Jak zaplanować wyjazd weekendowy z dzieckiem? Co zabrać, gdzie i czym pojechać? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące weekendowych wyjazdów z dziećmi i zdradzamy najlepsze miejscówki.

Daleko czy blisko – jak zaplanować weekendowy wyjazd z dziećmi

Jeśli mamy w domu dwulatka i dopiero rozpoczynamy wspólne podróżowanie, dobrze jest na początek wybrać miejsca, które w pewien sposób będą dziecku bliskie i do których z pewnością będzie wracał. Niech będzie to wyprawa do babci lub cioci, którą dziecko dobrze zna. Będzie czuło się mniej zagubione niż wśród całkowicie obcych ludzi.

Czterolatek, o ile nie jest bardzo nieśmiały, szybko zaadaptuje się do życia hotelu lub pensjonacie. Tym bardziej nie powinno to być problemem dla starszych dzieci.

wyjazd weekendowy z dzieckiem

Samochód czy pociąg? Czym pojechać na wyjazd weekendowy z dzieckiem?

Środek komunikacji na wyjazd weekendowy z dzieckiem może nie jest najważniejszy, ale niewątpliwie ma znaczenie. I tu znowu warto się odwołać przede wszystkim do wieku dziecka. Im młodsze, tym lepszą opcją wydaje się własne auto.

Z kolei dla dziecka czteroletniego i starszego podróż pociągiem sama w sobie może być na tyle poważną atrakcją, że o celu wyprawy całkowicie zapomni. Wiele dzieci nigdy nie jeździło pociągami, bo rodzice mają samochód. Jeśli i Wy jesteście w takiej sytuacji, zaplanujcie podróż pociągiem choć raz. Najlepiej do miejsca, do którego uda się dojechać bez przesiadki.

wyjazd weekendowy z dziećmi

Weekendowy wyjazd z dzieckiem – co spakować na wyjazd weekendowy maluchowi na dwa dni?

Lista na wyjazd z dzieckiem powinna zawierać:

– ubrania na dwa dni uwzględniające różną pogodę (w Polsce jest ona wybitnie zmienna),

– przybory toaletowe, które dziecko dobrze zna, a także mokre chusteczki, które uratują niejedną sytuację oraz podstawowe kosmetyki, np. krem do opalania,

– ulubioną przytulankę, jedną lub dwie książeczki, kredki i zeszyt lub kolorowankę. Więcej nie potrzeba, wyjazd powinien być na tyle atrakcyjny, żeby dziecko nie miało czasu tęsknić za zabawkami,

Czytaj również  Wycieczki dla seniorów : wskazówki, ciekawe miejsca i porady

– butelkę lub bidon z korkiem niekapkiem, przyda się zwłaszcza w samochodzie lub pociągu.

W sezonie letnim warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych lub czapce z daszkiem oraz bezpiecznym środku do odstraszania komarów i kleszczy.

W dorosłym bagażu powinna też znaleźć się apteczka z najbardziej przydatnymi akcesoriami. Niewątpliwie muszą w niej być plasterki na mniejsze i większe ranki, koniecznie kolorowe! Trzeba też spakować coś odkażającego, środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, a jeśli jest taka konieczność to też środek na chorobę lokomocyjną.

Wyjazd weekendowy

Wyjazdy weekendowe z dzieckiem – topowe miasta Polski

Duże miasta mogą wydawać się mało atrakcyjne na wakacje (chyba że leżą blisko morza lub gór), ale będą dobrym kierunkiem na dwudniowy wypad. Powód? Jest w nich bardzo dużo atrakcji dla najmłodszych. Nawet jeśli pogoda nie dopisze, nie będzie czasu się nudzić.

Warszawa

Pałac Kultury, Zamek Królewski, Łazienki, Wilanów – tak na pytanie o zabytki w stolicy odpowie przeciętny Polak, który nigdy Warszawy nie odwiedził. W rzeczywistości jest tu całe mnóstwo atrakcji, które może nie są tak spektakularne, jak zamek, jednak z pewnością przypadną do gustu najmłodszym. Wystarczy wspomnieć o Stacji Muzeum na Dworcu Głównym, czyli gigantycznej wystawie wszystkiego, co wiąże się z pociągami. Nie brak makiet kolejek (tatusiowie już zacierają ręce z radości) oraz możliwości wejścia do starej lokomotywy.

Warta uwagi jest także papugarnia – mało które dziecko nie zachwyci się ptakami, które można karmić i brać na ręce.

A w przerwie jeden z licznych, naprawdę dużych placów zabaw. Ten największy jest w Parku Żeromskiego na warszawskim Żoliborzu.

Wyjazd do Gdyni

Właściwie całe Trójmiasto oferuje tyle atrakcji, że spokojnie można przyjechać z dzieckiem na miesiąc, ale na weekend polecamy Gdynię. Na plaży miejskiej niezależnie od pory roku spotkamy stado łabędzi, warto się na taką okazję przygotować i zabrać ze sobą np. gotowane warzywa, bo chleb to jednak nie najlepszy pomysł.

Niedaleko plaży znajduje się gdyńskie akwarium, czyli gigantyczna wystawa różnorakich ryb, oczywiście żywych. Wart uwagi jest też Park Naukowo-Technologiczny, czyli słynne gdyńskie Eksperymenty. To taki nowoczesny plac zabaw, tyle że pod dachem. Gdyby pogoda nie chciała współpracować, można tu spędzić kilka godzin.

Wyjazd do Krakowa

Wawel i Sukiennice warto zobaczyć, oczywiście, choćby z daleka. Jeśli jednak dziecko jest za małe na zwiedzanie zamkowych komnat, nic straconego. W Krakowie jest też kilka innych atrakcji stworzonych specjalnie dla dzieci.

Czytaj również  Gdzie pojechać na weekend? 5 ciekawych i tanich kierunków!

Żywe Muzeum Obwarzanka to coś w sam raz dla maluchów. Małe rączki chętnie zanurzą się w cieście, by zrobić nimi obwarzanka.

Atrakcją dla dzieci jest też Muzeum Iluzji, idealne na wyjazd weekendowy z dzieckiem, a jeszcze lepiej z dziećmi. Jeśli mamy kilka pociech w różnym wieku, żadna nie będzie się nudzić. A gdy pogoda dopisze, można odwiedzić Ogród Doświadczeń. No i koniecznie, chociaż to trochę oklepane, trzeba wejść do Smoczej Jamy!

Wyjazd do Poznania

Strefa technologii GO4Robot kontra tradycyjne ZOO – to pierwszy dylemat, jaki trzeba rozwiązać, gdy przyjeżdża się z dzieckiem do Poznania. A jest jeszcze Rogalowe Muzeum, gdzie można własnoręcznie zrobić świętomarcińskiego rogala, Palmiarnia, Termy Maltańskie, czyli niezwykły aquapark oraz zabytkowa kolej turystyczna.

Niezależnie od tego, co wybierzemy, koniecznie musimy stawić się w południe na rynku. Powód? To właśnie wtedy „trykają” słynne poznańskie koziołki.

Wyjazdy na weekend z dziećmi – tu dzieci bawią się najlepiej

Obok atrakcji dostępnych w dużych miastach jest szereg miejscowości, które praktycznie żyją z przyjazdów najmłodszych turystów. Tu czas płynie nieco wolniej, niemniej zabawa jest doprawdy przednia. Warto mieć na uwadze takie miejsca, gdy podróżujemy z kilkulatkiem.

Borysew – ZOO Safari

ZOO inne niż wszystkie? Dokładnie tak! Pomyślane nie tylko jako miejsce do mieszkania dla zwierząt, ale też niezwykłe centrum edukacyjne i rozrywkowe. Świat wodny, akcelerator, mini zoo (czy znajdzie się dziecko, które nie zechce pogłaskać kózki i alpaki?) zajmują dzieci i dorosłych od rana do wieczora. Dużą atrakcją są pokazowe karmienia. Niektóre zwierzęta przy okazji popisują się wyuczonymi sztuczkami.

Warto też wiedzieć, że w Borysewie mieszkają zwierzęta, których nie spotkamy w żadnym innym ogrodzie zoologicznym w Polsce, np. biały lew.

Jura Park Bałtów

Pierwszy w Polsce park rozrywki poświęcony dinozaurom wysoko postawił poprzeczkę wszystkim kolejnym. Zresztą dinozaury to zaledwie część tego, co nas czeka w Bałtowie. Oprócz nich możemy zwiedzić Park Miniatur, Górny i Dolny Zwierzyniec. Górny można zwiedzać samochodem. Dlaczego nie piechotą? Bo niektóre zwierzęta wędrują całkiem swobodnie i bezpośredni kontakt nie jest wskazany. Dolny zwierzyniec to mini zoo podobne do tego w Borysewie.

Magiczne Ogrody w Janowcu

Wbrew nazwie nie spotkamy tu iluzjonistów ani kolegów Harrego Pottera (jego samego też nie), ale na pewno będziemy się dobrze bawić. Magiczne Ogrody zapraszają do baśniowego świata, w którym absolutnie wszystko jest możliwe. To miejsce kochają zarówno dzieci, jak i dorośli. Wodny Świat, Kwiatowa Dolina, Ogród Wróżek to tylko niektóre z atrakcji.

Czytaj również  Weekend w górach dla dwojga - Tipy i najciekawsze atracje

Miodowa kolonia – cisza, spokój i świeże powietrze

Nie wszystkie dzieci potrzebują całodniowych atrakcji. Niektórym przyda się odpoczynek od nadmiaru bodźców. Położona w Puszczy Białowieskiej Miodowa Kolonia jest idealnym miejscem do wyciszenia się i relaksu, także dla dorosłych. Gospodarstwo agroturystyczne oferuje domowe jedzenie i puszczę na wyciągnięcie ręki. Można spacerować, słuchać śpiewu ptaków, tropić żubry i przywieźć do domu słoik pysznego, naturalnego miodu z pasieki.

Wyjazd na weekend z dzieckiem – Na co uważać?

Podczas wyjazdu z dziećmi na weekend warto zachować szczególną ostrożność i uważać na następujące rzeczy:

  1. Bezpieczeństwo: Upewnij się, że dzieci są odpowiednio zabezpieczone podczas podróży i zwiedzania. Dbaj o to, by zawsze były blisko ciebie i nie zostawiaj ich samych.
  2. Zdrowie: Spakuj lekarstwa i inne niezbędne przedmioty, takie jak plastry, krem do opalania i krem do ukąszeń owadów, aby być przygotowanym na ewentualne sytuacje awaryjne.
  3. Dieta: Upewnij się, że dzieci mają odpowiednią ilość jedzenia i picia podczas podróży i zwiedzania. Spróbuj zabrać ze sobą lekkie przekąski, takie jak owoce lub orzechy, aby zaspokoić głód między posiłkami.
  4. Zmęczenie: Pamiętaj, że dzieci mogą szybko się zmęczyć podczas zwiedzania i wymagać więcej odpoczynku. Spróbuj dostosować program wycieczki do ich możliwości i zapewnij im odpowiednią ilość czasu na relaks.
  5. Atrakcje dla dzieci: Upewnij się, że wybrane atrakcje są odpowiednie dla wieku i zainteresowań dzieci. Możesz również zaplanować kilka zabaw i gier, aby zapewnić dzieciom rozrywkę podczas podróży.

 

Adam Drzewiec
Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Dodaj komentarz 4

Twój email nie będzie opublikowany. Required fields are marked *


Ania_domowa

Ania_domowa

Uwielbiamy podróżować z naszymi dziećmi. Może to być wizyta u rodziny lub wyjazd na weekend– blisko lub daleko. Robiliśmy to tak często, że do perfekcji opanowałam sztukę pakowania naszych pociech. (I naszych psów, ale to już inna historia) Przeszukała kilka list w internecie. https://www.dzieciochatki.pl/blog/wakacje-z-dziecmi-co-zabrac Teraz mogę to zrobić sprawnie, zbierając odpowiednią ilość rzeczy potrzebnych na ten czas, nie zapominając o niczym, ale też nie przesadzając.

Podrozniczka

Podrozniczka

Spędzenie weekendu z dzieckiem to doskonała okazja, aby doświadczyć czegoś nowego. To także szansa, abyś przypomniała sobie elementy swojego dawnego życia. Przyda się też opuścić te cztery ściany i zobaczyć miejsca, które nie są twoim domem.

Kuchareczka

Kuchareczka

Podczas takiego wypadu z dziecmi ja zawsze szukam zakwaterowania z samodzielną kuchnią. Możliwość samodzielnego przygotowania niektórych posiłków może pomóc w utrzymaniu budżetu i zapewnieniu podręcznych przekąsek dla dzieci.

Plywak

Plywak

Jak na weekendowy wyjazd z dziećmi to polecam Suntago to idealne połączenie zabawy i relaksu