RXG3WP45TS

Poznaj Chorwację

Chorwacja kojarzy się głównie z rakiją, chorwacką kuchnią i przepięknymi plażami, ale także z cudownym klimatem sprzyjającym wypoczynkowi. Chorwacja to także piękne obrazy, oraz cała paleta propozycji odpoczynku.

Chorwacja wyróżnia się porywającą historią, która sięga II wieku p.n.e. Państwo leży w Europie i zajmuje przestrzeń ponad 56 tysięcy metrów kwadratowych. Chorwacja zamieszkuje prawie 4 mln 300 tys ludzi. Gdy chodzi o geografię terenu to jest ona zróżnicowana. Na północy kraju dominuje ukształtowanie nizinne, a na południu wyżynno-górzyste.

Chorwacja składa się z następujących 20 regionów zwanych żupaniami:

 1. żupania zagrzebska
 2. żupania krapińsko-zagorska
 3. żupania sisacko-moslawińska
 4. żupania karlowacka
 5. żupania varażdińska
 6. żupania kopriwnicko-kriżewczyńska
 7. żupania bielowarsko-bilogorska
 8. żupania primorsko-gorska
 9. żupania licko-seńska
 10. żupania virowiticko-podrawska
 11. żupania pożedzko-slawońska
 12. żupania brodzko-posawska
 13. żupania zadarska
 14. żupania osijecko-barańska
 15. żupania szybenicko-knińska
 16. żupania vukowarsko-srijemska
 17. żupania splicko-dalmatyńska
 18. żupania istryjska
 19. żupania dubrownicko-neretwiańska
 20. żupania medzimurska
 21. Zagrzeb (miasto wydzielone)

 

Każdy z nich charakteryzuje się niezwykłym klimatem i atmosferą, której nie można porównać z niczym innym, a zwiedzając wszystkie z nich możemy naprawdę poznać kraj i jego kulturę, zwyczaje, kuchnię, a także ludzi, którzy szczególnie dla podróżnych są niezwykle przyjacielscy.

Waluta i język w Chorwacji

W Chorwacji dokonasz zapłaty za pomocą waluty funkcjonującej w Chorwacji, a więc w kunach, ale nie obawiaj się, gdy nie potrafisz znaleźć punktu wymiany waluty, ponieważ w praktycznie każdym hotelu czy każdej knajpie opłacisz rachunek kartą płatniczą po standardowym kursie walut. Jakiego rzędu cen oczekiwać po przylocie do Chorwacji? Za posiłek zapłacimy średnio 45-100 kun chorwackich, czyli ok. 20-60 zł, natomiast pokój w hotelu to koszt rzędu 50-60 euro.

W jaki sposób dotrzeć do Chorwacji?

Najprościej, a jednocześnie najszybciej i najwygodniej będzie, jeśli wykorzystamy komunikacji samolotowej, tym bardziej, że w Chorwacji jest wiele lotnisk i na trasie z naszego kraju do Chorwacji funkcjonuje wielu przewoźników oferujących tanie bilety lotnicze do Chorwacji. Innym sposobem podróży do Chorwacji jest transport samochodowy, który może być tańszy niż podróż samolotem gdy podróżujemy większą ilością osób, jednak na pewno będzie to rozwiązanie, które sprawi, że do Chorwacji dotrzemy po długiej, męczącej podróży. Jeszcze inaczej dotrzemy dzięki autokarowi, których cała masa wyrusza z Polski do Chorowacji, szczególnie w sezonie turystycznym.

Post Author: Ania Podróżnik

Jedna myśl o “Poznaj Chorwację

 • Travellowca

  (19 sierpnia 2016 - 13:04)

  Chorwacja to piękny kraj! Byłam tam w ostatnie wakacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *